SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to ja translation catalogue (400 entries)

en: %1$s %2$s %3$s Approved
ja: %1$s %2$s %3$s 承認済み

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
ja: %1$s %2$s %3$s 承認済み: %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
ja: %1$s %2$s %3$s 承認済み: %4$s 末尾 %5$s

en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
ja: %1$s %2$s 事前注文の支払いが承認されました: %3$s 末尾 %4$s (有効期限 %5$s)

en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
ja: %1$s - %2$s 以上が必要です。

en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
ja: %1$s - %2$s の支払い方法が追加されました

en: %1$s - Capture for Order %2$s
ja: %1$s - ご注文のキャプチャ %2$s

en: %1$s - Order %2$s
ja: %1$s - ご注文 %2$s

en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
ja: %1$s - ご注文の事前注文の支払いを処理できませんでした %2$s

en: %1$s - Refund for Order %2$s
ja: %1$s - ご注文の返金 %2$s

en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
ja: %1$s - サブスクリプション更新の注文 %2$s

en: %1$s Capture Failed: %2$s
ja: %1$s キャプチャできませんでした: %2$s

en: %1$s Capture of %2$s Approved
ja: %1$s %2$s のキャプチャは承認されました

en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
ja: %1$s 小切手による取引が承認されました: %2$s アカウントの末尾 %3$s

en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
ja: %1$s 支払いを変更することができませんでした (%2$s)

en: %1$s Payment Failed (%2$s)
ja: %1$s 支払いできませんでした (%2$s)

en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
ja: %1$s 支払い方法が保存されました: %2$s 末尾 %3$s (有効期限 %4$s)

en: %1$s Refund Failed: %2$s
ja: %1$s 返金できませんでした: %2$s

en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
ja: %1$s 返金できませんでした: %2$s - %3$s

en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
ja: %1$s 合計%2$s の返金が承認されました。

en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
ja: %1$s トークン化のリクエストができませんでした: %2$s

en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
ja: %1$s 取引はキャンセルされました (%2$s)

en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
ja: %1$s 確認のため保留中の取引 (%2$s)

en: %1$s Void Failed: %2$s
ja: %1$s 取り消しできませんでした: %2$s

en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
ja: %1$s 取り消しできませんでした: %2$s - %3$s

en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
ja: %1$s %2$s の注文取り消しが承認されました。

en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
ja[0]: %1$s では、%2$s での支払いのみ受け付けます.。%3$s%4$sを設定して、WooCommerce を受け付けて%2$s 支払い手続きに対するこのゲートウェイを有効化します。
ja[1]: %1$sでは、%2$s のいずれかの支払いのみ受け付けます。.%3$s%4$s を設定して、WooCommerce を受け付けて%2$s 支払い手続きに対するこのゲートウェイを有効化します。

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
ja[0]: %1$sと%2$s
ja[1]: %1$s、および %2$s

en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
ja: %1$s eCheck による支払い方法が追加されました: %2$s 口座の末尾 %3$s

en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
ja: %1$s eCheck による事前注文の支払いが承認されました: %2$s 末尾 %3$s

en: %1$s ending in %2$s
ja: 末尾%2$sの%1$s

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
ja: %1$s は、事前注文取引に対しては非アクティブです。%2$sトークン化を有効化%3$s して、事前注文取引に対する %1$s を有効にします。.

en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
ja: %1$s は、サブスクリプション取引が非アクティブです。.%2$sトークン化を有効%3$s にして、サブスクリプション用に %1$s を有効にします。

en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
ja: %1$s はまだカートブロックとの互換性がありません。%2$sこちらのガイドにしたがって%3$s、%4$s%5$s ショートコード%6$sに戻すことをお勧めします。

en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
ja: %1$s はまだ支払手続きブロックとの互換性がありません。%2$sこちらのガイドにしたがって%3$s、%4$s%5$s ショートコード%6$sに戻すことをお勧めします。

en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
ja[0]: %1$s または %2$s
ja[1]: %1$s、または %2$s

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
ja: %1$s では、WooCommerce %2$s またはそれ以上のバージョンが必要です

en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
ja[0]: %1$s では、%2$s PHP 拡張機能が動作している必要があります。.不足している拡張機能をインストールしたり、設定したりするには、ホストまたはサーバー管理者にご相談してください。
ja[1]: %1$s では、次の PHP 拡張機能が動作している必要があります。%2$s。不足している拡張機能をインストールしたり、設定したりするには、ホストまたはサーバー管理者にご相談してください。

en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
ja[0]: %1$s では、%2$s PHP 機能が.存在している必要があります。不足している機能をインストールしたり、設定したりするには、サーバー管理者にご相談してください。
ja[1]: %1$s では、次の PHP 拡張機能が存在している必要があります。%2$s。不足している機能をインストールしたり、設定したりするには、サーバー管理者にご相談してください。

en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
ja: %1$s: WooCommerce では、SSLの使用を強制していませんので、お客様の顧客の支払い日情報は危険にさらされる可能性があります。%2$sここで、サイトの URL をご確認ください%3$s

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
ja: %4$s%1$s お知らせ!%5$sストアでは請求先住所に基づいて、%2$s税金が算出されますが%3$s、顧客の請求先住所はお支払い前にストアには共有%1$s %4$sされません%5$s。こうしたご注文では、配送先住所（または、仮想製品のみのご注文の場合には、ショップの住所）に基づいて税金が算出されます。

en: %s &rsaquo; Setup
ja: %s &rsaquo; セットアップ

en: %s Customer ID
ja: %s お客様 ID

en: %s Order completely refunded.
ja: %s ご注文は全額返金されました。

en: %s Payment Failed
ja: %s 支払いを処理できませんでした

en: %s Payment Method Saved
ja: %s 支払い方法が保存されました

en: %s Payment Tokens
ja: %s 支払いトークン

en: %s Transaction Cancelled
ja: %s キャンセルされた取引

en: %s Transaction Held for Review
ja: %s 確認のため保留中の取引

en: %s duplicate transaction received
ja: %s は重複する取引を受信しました

en: %s is disabled.
ja: %s は無効です。

en: %s is not configured
ja: %s が未設定です

en: %s is ready!
ja: %s の準備ができました!

en: %s is required.
ja: %s は必須です。

en: %s or higher
ja: %s またはそれ以上

en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
ja: %s では取引を処理する上で間もなく、TLS 1.2 サポートが必要になりますので、場合によってはお客様のサーバー環境を更新していただく必要があります。お客様のサイトにおいて、TLS 1.2 接続の送受信ができるかどうかについては、ホスティングサービスにご相談の上、必要な更新を行ってもらってください。

en: (Transaction ID %s)
ja: （取引 ID %s）

en: (expires %s)
ja: （有効期限 %s）

en: -- Select an option --
ja: -- オプションを選択してください --

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
ja: 各設定オプションの表示値を定義するキー/値のペアのリストです。キーは、検証用の基本設定内で定義されてるオプションと一致している必要があります。

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
ja: 有効なオプションのリストで、値を記憶する前に検証に使用します。

en: Accepted Card Logos
ja: 対応カードのロゴ

en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
ja[0]: %1$s での支払いのみ受け付けます。%2$s%3$s WooCommerce を設定して、%1$s を受け付けて %4$s を有効化します。
ja[1]: %1$s での支払いのみ受け付けます。%2$s%3$s WooCommerce を設定して、%1$s を受け付けて %4$s を有効化します。

en: Account Number
ja: 口座番号

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
ja: 口座番号が無効です（数字以外は入力できません）

en: Account Number is missing
ja: 口座番号が未入力です

en: Account Type
ja: 口座の種類

en: Add New
ja: 新規追加

en: Allow Apple Pay on
ja: Apple Pay による支払いを許可する

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
ja: 顧客が今後の支払い手続きで使えるように、支払い情報を安全に保存できるようにします。

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
ja: 注文の部分的なキャプチャを複数回行うことを可能にします。

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
ja: エラーが発生しました。もう一度試すか、別のお支払い方法をお試しください。

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
ja: エラーが発生しました。もう一度試すか、別のお支払い方法をお試しください。

en: An error occurred. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Apple Merchant ID
ja: Apple マーチャント ID

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
ja: 購入：

en: Apple Pay payment authorized.
ja: Apple Pay のお支払いが承認されました。

en: Apple Pay payment failed. %s
ja: Apple Pay の支払いを処理できませんでした。%s

en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
ja: これまでのところ、%1$s をお楽しみいただけていますか?%2$sレビューを書く%3$sことをご検討ください!予想していたように物事が進まないと言う場合には、喜んでお手伝いいたしますので、%4$s弊社のサポートチームにお問い合わせください%5$s。.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
ja: 本当にこの支払い方法を削除しますか?

en: Are you sure you want to remove this token?
ja: このトークンを削除してよろしいですか ?

en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
ja: このため、%s ではこのバージョンはサポート対象外となっておりますので、PHPを今すぐアップグレードしていただく必要があります。

en: Authorization only transaction
ja: 認証のみの取引

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
ja: 確認済み合計

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
ja: %s に変更されたら注文を自動的にキャプチャします。

en: Background Processing Test
ja: バッググラウンド処理テスト

en: Bank Account
ja: 銀行口座

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
ja: 口座番号が無効です（5桁から17桁の数字で入力してください）

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
ja: 口座番号が無効です（数字以外は入力できません）

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
ja: 口座番号が未入力です

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
ja: 口座番号が無効です（5桁から17桁の数字で入力してください）

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
ja: 銀行支店番号が無効です（9桁で入力してください）

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
ja: 銀行支店番号が無効です（数字以外は入力できません）

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
ja: 銀行支店番号が未入力です

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
ja: 小切手番号が無効です（数字以外は入力できません）

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
ja: 小切手番号が未入力です

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
ja: 銀行小切手

en: Both
ja: 両方

en: Button Style
ja: ボタンスタイル

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
ja: カートページを編集

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
ja: 支払い手続きページを編集

[ctx: Button style]
en: Black
ja: 黒

[ctx: Button style]
en: White
ja: 白

[ctx: Button style]
en: White with outline
ja: 輪郭のある白

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
ja: お支払いを送信すると、弊社の%1$s利用規約%2$s に同意したものとみなされます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Order
ja: 注文をキャンセル

en: Capture %s
ja: %s のキャプチャ

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
ja: 合計をキャプチャする

en: Capture Charge
ja: 売上のキャプチャ

en: Capture Paid Orders
ja: 支払い済み注文のキャプチャ

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
ja: すでにキャプチャ済みの金額

en: Card Number
ja: カード番号

en: Card Security Code
ja: カードセキュリティコード

en: Card Security Code (CSC)
ja: カードセキュリティコード (CSC)

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card expiration date is invalid
ja: カード有効期限日が無効です

en: Card number is invalid
ja: カード番号が無効です

en: Card number is invalid (only digits allowed)
ja: カード番号が無効です（数字以外は入力できません）

en: Card number is invalid (wrong length)
ja: カード番号が無効です（桁数がことなります）

en: Card number is missing
ja: カード番号が未入力です

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
ja: カードセキュリティコードが無効です（3桁または4桁でご入力ください）

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
ja: カードセキュリティコードが無効です（数字以外は入力できません）

en: Card security code is missing
ja: カードセキュリティコードが未入力です

en: Cart
ja: カート

en: Certificate Path
ja: 証明書パス

en: Charge Virtual-Only Orders
ja: 仮想商品のみの注文の請求

en: Check number %s
ja: 小切手番号 %s

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
ja: 有効化して、一般的な却下のメッセージではなく、却下の詳細がわかるメッセージを支払い手続き中の顧客に表示できるようにチェックを入れます。

en: Checking
ja: 当座預金口座

en: Checking Account
ja: 当座預金口座

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Comment (optional):
ja: コメント (オプション):

en: Configure
ja: 設定

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
ja: 支払いが処理されました！

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
ja: 返金が処理されました！

en: Connection Settings
ja: 接続設定

en: Continue
ja: 続行

en: Continue to Payment
ja: 支払いに進む

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
ja: 接続できませんでした。ホスティング会社に連絡して、お使いのサーバーのループバック接続が有効になっているかどうか確認してください。

en: Could not find order %s
ja: ご注文 %s を見つけられませんでした。

en: Could not update setting: %s
ja: 次の設定を更新してください: %s

en: Credit / Debit Card
ja: クレジット / デビットカード

en: Credit Card
ja: クレジットカード

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
ja: オーソリ

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
ja: カード有効期限日が無効です

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
ja: カード番号が無効です

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
ja: カード番号が無効です（数字以外は入力できません）

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
ja: カード番号が無効です（桁数がことなります）

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
ja: カード番号が未入力です

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
ja: カードセキュリティコードが無効です（3桁または4桁でご入力ください）

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
ja: カードセキュリティコードが無効です（数字以外は入力できません）

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
ja: カードセキュリティコードが未入力です

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
ja: アカウント内の資金が不足しています。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
ja: カード有効期限日を入力して、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
ja: カード番号を入力して、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
ja: カードタイプを選択してから、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
ja: こちらのタイプのカードは受け付けておりません。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
ja: カードの有効期限月が無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
ja: カード有効期限の西暦が無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
ja: カードは有効な状態ではないか、 カードを介入させない取引では承認されていません。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
ja: カード番号が無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
ja: こちらのタイプのカードは受け付けていないか、クレジットカード番号と関連付けられていません。もう一度試すか、別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
ja: カードの使用限度額に達しました。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
ja: ご入力いただいた住所が、カード保有者の請求先住所と一致しません。住所をご確認いただいた上で、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
ja: ご入力いただいたカードは有効期限切れです。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
ja: ご入力いただいたカードは拒否されました。別のカードまたはその他のお支払い方法をご利用ください。

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
ja: カードの有効期限日が無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
ja: カード認証番号を入力して、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
ja: カード認証番号が一致しません。再入力してから、もう一度やり直してください。

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
ja: カード認証番号が無効です。もう一度お試しください。

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
ja: カード認証番号に誤りがあったため、このご注文は確認が必要です。現在、保留中となっています。.ストアに問い合わせて、この取引を完了することもできます。

en: Customer ID
ja: お客様ID

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Default
ja: デフォルト

en: Default?
ja: 初期設定?

en: Description
ja: 説明

en: Detailed Decline Messages
ja: 却下の詳細メッセージ

en: Details
ja: 詳細

en: Disabled because the other gateway is using these settings
ja: 他のゲートウェイがこの設定を使用しているため、無効になりました。

en: Discount
ja: 値引き

en: Dismiss
ja: 破棄

en: Display at Checkout
ja: 支払い手続きに表示

en: Display at Checkout & Log
ja: 支払い手続き & ログに表示

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
ja: 支払い手続き時にカードセキュリティコード (CV2) フィールドを表示します

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
ja: 保存したカードで支払いを実行する際に、カードセキュリティコードフィールドを表示します

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
ja: このゲートウェイに対するデバッグログが有効になっているかどうかを表示します。

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
ja: このゲートウェイに対するトークン化が有効になっているかどうかを表示します。

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Driver's license number is invalid
ja: 運転免許証番号が無効です

en: Driver's license number is missing
ja: 運転免許証番号が未入力です

en: Edit
ja: 編集

en: Enable / Disable
ja: 有効化 / 無効化

en: Enable Partial Capture
ja: 部分的なキャプチャを有効化する

en: Enable this gateway
ja: このゲートウェイを有効化

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
ja: 実際の支払いを処理することなく、サイト全体で Google Pay 機能のテストを有効化します。

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
ja: 実際の支払いを処理することなく、サイト全体で Google Pay のテストを有効化します。

en: Environment
ja: 環境

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
ja: エラー%d：注文を作成できません。もう一度お試しください。

en: Expiration (MM/YY)
ja: 有効期限 (月/西暦)

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Fees
ja: 料金

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
ja: 運転免許証の発行地が未入力です

en: For reference, your current web root path is: %s
ja: ご参考までに、お客様の現在の Web ルートパスは、%s

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
ja: Apple Pay を受け付ける

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
ja: Google Pay を受け付ける

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
ja: ありがとうございます !

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
ja: おめでとうございます！

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
ja: ばんざい!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
ja: 素晴らしい!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
ja: 凄い!

en: Google Pay payment authorized.
ja: Google Pay のお支払いが承認されました。

en: Google Pay payment failed. %s
ja: Google Pay の支払いを処理できませんでした。%s

en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
ja: 注意！ %1$s は、 デバッギングを目的として取引データを記録するように設定されています。支払い処理において問題が発生していない場合、%2$sデバッグモードをオフにすることを推奨しています%3$s

en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
ja: 注意！ %1$s は完全に設定されておらず、支払いを受け付けることができません。%2$sドキュメントを見直して%3$sから、%4$sゲートウェイの設定%5$s を行ってください。

en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
ja: 注意:%1$s でApple Payを使用する場合、WooCommerce のバージョンが 3.2 以降である必要があります。.%2$sWooCommerce を更新%3$sしてください。

en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
ja: 注意:%1$s でGoogle Payを使用する場合、WooCommerce のバージョンが 3.2 以降である必要があります。.%2$sWooCommerce を更新%3$sしてください。

en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
ja: こんにちは !お客様のサーバーで、利用している%1$sPHPのバージョンが期限切れ%2$sであることが分かりました。 これはプログラミング言語で、WooCommerceとその拡張機能が組み込まれています。

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
ja: 注文にダウンロード商品しかない場合にはこれを有効化して、オーソリではなく、即座に売上の請求を行います。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Invalid token data
ja: 無効なトークンデータ

en: Job data key "%s" is not an array
ja: ジョブデータキー "%s" は配列ではありません

en: Job data key "%s" not set
ja: ジョブデータキー "%s" が未設定です

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
ja: 下4桁

en: Learn more about customizing the plugin
ja: プラグインをカスタマイズの詳細をご覧ください

en: Leave a Review
ja: レビューを書く

en: MM / YY
ja: 月 / 西暦

en: Manage Payment Methods
ja: 支払い方法の管理

en: Next step
ja: 次の手順

en: Nice! New payment method added.
ja: いい！新しい支払い方法が追加されました。

en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
ja: いい！新しい支払い方法が追加されました: %1$s 口座の末尾 %2$s

en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
ja: いい！新しい支払い方法が追加されました: %1$s 末尾 %2$s (有効期限 %3$s)

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No saved payment tokens
ja: 保存されている支払いトークンはありません

en: Not right now
ja: 後で設定します

[ctx: Noun, software environment]
en: Test
ja: TEST

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
ja: ゲートウェイの処理

en: Off
ja: オフ

en: Oops! An error occurred, please try again.
ja: 申し訳ありません。エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Oops, adding your new payment method failed: %s
ja: おっと！新しい支払い方法を追加することができませんでした。%s

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
ja: お支払い方法の更新中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
ja: おっと！このご注文の一部を取り消すことはできません。取引の全額をご入力ください。

en: Oops, you took too long, please try again.
ja: おっと！時間がかかり過ぎたようです。もう一度やり直してください。

en: Optional default value for the setting.
ja: 設定用に用意されているオプションの初期設定値です。

en: Order %s is already paid for.
ja: ご注文 %s はすでにお支払い済みです。

en: Order cannot be captured
ja: ご注文をキャプチャできません

en: Pay Now
ja: 今すぐ支払う

en: Pay securely using your checking account.
ja: 当座預金口座を使用して安全に決済します。

en: Pay securely using your credit card.
ja: クレジットカードを使用して安全に決済します。

en: Payment Info
ja: 支払い情報

en: Payment Token
ja: 支払いトークン

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
ja: 支払いエラーです。この取引を完了するには、他のお支払い方法をお試しいただくか、 弊社にお問い合わせください。

en: Payment method address could not be updated. %s
ja: 支払い方法内の住所を更新できませんでした。%s

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
ja: 支払い手続き中に顧客に表示される支払い方法の説明です。

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
ja: 支払い手続き中に顧客に表示される支払い方法のタイトルです。

en: Payment token missing/invalid.
ja: 支払いトークンが未入力/無効です。.

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
ja: このキャプチャを処理しますか ?この操作は取り消せません。

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
ja: 問題が発生し、キャプチャを完了できませんでした。もう一度お試しください。

en: Place order
ja: 注文

en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
ja: %1$sWooCommerce を更新してください%2$s

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
ja: これらの環境設定については、ホスティングサービスまたはサーバー管理者にご相談してください。

en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
ja: 事前注文の支払いを処理できませんでした：%s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
ja: 事前注文のトークン化を処理できませんでした (%s)

en: Ready!
ja: 準備完了！

en: Refresh
ja: 更新

en: Remaining order total
ja: 残りのご注文の合計

en: Remove
ja: 削除

en: Removed payment token "%d"
ja: 支払いトークン "%d" を削除しました

en: Return to the WordPress Dashboard
ja: WordPress ダッシュボードに戻る

en: Review Your Settings
ja: 設定を確認

en: Routing Number
ja: ルーティング番号

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
ja: 銀行コード（Routing Number）が無効です（数字以外は入力できません）

en: Routing Number is missing
ja: 銀行コード（Routing Number）が未入力です

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
ja: 銀行コード（Routing Number）が無効です（9桁で入力してください）

en: Run Test
ja: テストを実行

en: Save
ja: 保存

en: Save to Log
ja: ログに保存

en: Saved Card Security Code
ja: 保存されているカードのセキュリティコード

en: Savings
ja: 割引

en: Savings Account
ja: 普通預金口座

en: Securely Save to Account
ja: 安全にアカウントに保存

en: See more setup options
ja: その他のセットアップオプションを表示する

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
ja: 取引の処理方法を選択します。請求ではすべての取引を決済処理に送信します。オーソリ（信用承認）では、注文金額を後でキャプチャ（売上確定）できるように承認するだけです。

en: Select the gateway environment to use for transactions.
ja: 取引用に使用するゲートウェイ環境を選択します。

en: Set as %1$s - %2$s is required.
ja: %1$sが設定されています - %2$s が必要です。.

en: Setting %s does not exist
ja: %s の設定が存在しません

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
en: Allow Google Pay on
ja: Google Pay を受け付ける

en: Setup
ja: セットアップ

en: Share connection settings
ja: 接続設定を共有する

en: Shipping
ja: 配送

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
ja: 支払い手続きページにエラーの詳細がわかるメッセージと API リクエスト/応答を表示して、%1$sデバッグログ%2$sに保存します。

en: Show on Checkout Page
ja: 支払い手続きページに表示

en: Single products
ja: 単一の商品

en: Skip this step
ja: このステップをスキップ

en: Sorry, you cannot edit this resource.
ja: 申し訳ございませんが、このリソースは編集できません。

en: Sorry, you cannot list resources.
ja: 申し訳ございませんが、リソースをリスト化することはできません。

en: Status code %1$s: %2$s
ja: ステータスコード %1$s: %2$s

en: Status code: %s
ja: ステータスコード: %s

en: Status message: %s
ja: ステータスメッセージ: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
ja: サブスクリプションの更新支払いトークンが未入力/無効です。

en: Subscriptions
ja: 登録

en: Subtotal
ja: 小計

en: Success! You should be able to process background jobs.
ja: 成功 !バッググラウンドジョブを処理する能力を備えている必要があります。

en: TEST MODE ENABLED
ja: テストモード有効

en: Taxes
ja: 税金

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
ja: ご注文いただき、ありがとうございます。以下のボタンをクリックして、お支払いください。

en: Thank you for your order.
ja: ご注文ありがとうございます。

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
ja: ご注文いただき、ありがとうございます。現在、お支払いを完了するためにリダイレクトしています。

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
ja: インストールしていただき、ありがとうございます%1$s!少しお時間を取っていただき、%2$sドキュメントを読んでから%3$s使い始めるようにしてください :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
ja: インストールしていただき、ありがとうございます%1$s!少しお時間をとっていただき、ここで紹介する%2$s簡単ですぐにできるセットアップ手順%3$sを完了してから、使い始めるようにしてください :)

en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
ja: サイトで現在使用されているPHPバージョンは、すでに保守対象外となっており、%1$sセキュリティアップデートも送られてきません%2$s。新しいバージョンは、さらに高速で安全性が高くなっています。

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
ja: 銀行口座番号が無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
ja: 銀行支店コードが無効です。再入力してから、もう一度お試しください。

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
ja: コントロールの説明です。設定の説明を引き継ぎます。

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
ja: 設定の説明です。表示される場合と表示されない場合があります。

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
ja[0]: 以下のプラグインは期限が切れておりサイトの新しいプラグインとの互換性がないため、無効になりました。
ja[1]: 以下のプラグインは期限が切れておりサイトの新しいプラグインとの互換性がないため、無効になりました。

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
ja: 以下のプラグインでは、WooCommerce の新しいバージョンが必要になるため、非アクティブになります。:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
ja: 以下のプラグインでは、WooCommerce の新しいバージョンが必要になるため、非アクティブになります。:

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
ja: Appleが発行する証明書ファイルへのフルシステムパス。セキュリティ上の理由から、こちらはウェブルート外に保管してください。

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
ja: ユーザー用のゲートウェイ顧客 ID必要な場合に限り、編集してください。

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
ja: コントロールの名前です。設定の名前を引き継ぎます。

en: The name of the setting.
ja: 設定の名前です。

en: The transaction environment for this gateway.
ja: このゲートウェイに対する取引環境です。

en: The type of the control.
ja: コントロールのタイプです。

en: The type of the setting.
ja: 設定のタイプです。

en: The value of the setting.
ja: 設定の値です。

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
ja: ご注文を処理する際に問題が発生し、確認が必要なため保留中となっています。この取引を完了するには、弊社にお問い合わせください。

en: There was an error with your request, please try again.
ja: リクエストでエラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
ja: 支払い手続き中に対応しているカードとして顧客に表示されるカードロゴです。

en: This charge can no longer be captured.
ja: この請求はキャプチャできなくなりました

en: This charge cannot be captured.
ja: この請求をキャプチャできません

en: This charge has been fully captured.
ja: この請求を全額キャプチャしました

en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
ja: %1$sApple 開発者アカウント%2$s 内で見つかったのは、こちらです。

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
ja: このご注文は確認が必要なため、保留中となっています。この取引を完了するには、弊社にお問い合わせください。

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
ja: このクイックセットアップウィザードは、基本的な設定を構成した上で使い始めるためのお手伝いをいたします。

en: This section contains configuration settings for this gateway.
ja: 本セクションでは、このゲートウェイに対する環境設定について説明します。.

en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
ja: この設定によってゲートウェイが受け付けるカードの種類が%1$s変わることはありません%2$s。受け付けられたカードは、支払い処理装置アカウントから設定されました。

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
ja: このツールでは、お使いのサーバーがバッググラウンドジョブを処理する能力を備えているかどうかをテストします。

en: Title
ja: タイトル

en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
ja[0]: この問題を解決するには、%1$s更新%2$s (推奨) %3$sするか、上のプラグインを%4$s %5$s無効化%6$sするか、%7$s以下を無効化してください%8$s。
ja[1]: この問題を解決するには、%1$s更新%2$s (推奨) %3$sするか、上のプラグインを%4$s %5$s無効化%6$s するか、%7$s以下を無効化してください%8$s。

en: Token ID
ja: トークン ID

en: Tokenization
ja: トークン化

en: Tokenization Enabled
ja: トークン化が有効になっています

en: Tokenization Request Failed: %s
ja: トークン化のリクエストができませんでした: %s

en: Tokenization failed. %s
ja: トークン化できませんでした。%s

en: Transaction ID %s
ja: 取引 ID %s

en: Transaction Type
ja: 取引タイプ

en: Transaction authorization has expired
ja: 取引の認証は期限切れです

en: Transaction cannot be captured
ja: 取引をキャプチャできません

en: Transaction has already been fully captured
ja: 取引はすでに全部キャプチャされています

en: Type
ja: タイプ

en: Unique identifier of the setting.
ja: 設定の一意の識別子です。

en: Unknown Error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Use a new bank account
ja: 新しい銀行口座を使用する

en: Use a new card
ja: 新しいカードを使用する

en: Use connection/authentication settings from other gateway
ja: 他のゲートウェイからの接続/認証設定を利用します

en: Via %1$s ending in %2$s
ja: %1$s 経由、末尾 %2$s

en: View the Docs
ja: Docファイルの表示

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
ja: 入力されたお支払い情報でご注文を処理できません。別のお支払い口座かお支払い方法をご利用ください。

en: Welcome to %s!
ja: %sへようこそ!

en: Where do I find this?
ja: どこに書いてありますか？

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
ja: 設定に記憶されている値が、配列か単一かどうかによります。

en: You can also:
ja: 次の操作も可能です:

en: You cannot clone instances of %s.
ja: %s のインスタンスをクローンすることはできません。.

en: You cannot unserialize instances of %s.
ja: %s のインスタンスをアンシリアライズすることはできません。

en: You do not have any saved payment methods.
ja: 支払い方法が一切保存されていません。

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
ja: WooCommerce サブスクリプションの延長に対する自動更新料金をサポートするには、このゲートウェイに対するトークン化を有効化する必要があります。

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
ja: お客様の %1$sマーチャント身分証明書%2$s は、見つかれませんでした。お手元の パス構成をご確認ください。

en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
ja: ホスティングサービス側で、アップグレードしてもらうことが可能です。.%1$sアップグレードする際にはこちらのリソースをご活用ください%2$s。また、PHPのバージョンに関する詳細もご確認いただけます。.

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
ja: お客様のご注文は承りました、現在、確認中です。ご利用いただき、ありがとうございます。

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
ja: サイトは、有効な SSL 証明書を備えた HTTPS を介して運営されている必要があります。.

en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
ja: ストアでは配送先住所に基づいて %1$s税金が算出されますが%2$s、仮想製品のみのご注文の場合には、お客様の配送情報はストアには共有%1$s %4$sされません%5$s。その代わりに、ショップの住所に基づいて税金が算出されます。

en: a paid status
ja: 支払い済みステータス

[ctx: account type]
en: Checking
ja: 当座預金口座

[ctx: account type]
en: Savings
ja: 割引

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
ja: と

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
ja: または

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
ja: オーソリ

[ctx: credit card type]
en: Diners
ja: ダイナース

[ctx: credit card type]
en: Discover
ja: 確認

[ctx: credit card type]
en: Visa
ja: VISA

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
ja: 読み込めませんでした

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
ja: 結果&hellip;をもっと読み込んでいます

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
ja: 合致するものがありません

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
ja: %qty% 文字削除してください

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
ja: 1 文字削除してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
ja: %qty% 文字またはそれ以上の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
ja: 1文字またはそれ以上の文字を入力してください

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
ja: 検索&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
ja: 選択できるアイテムは、 %qty% 個です

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
ja: 選択できるアイテムは、1 つだけです

[ctx: noun]
en: Support
ja: サポート

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
ja: 請求

[ctx: noun, software environment]
en: Test
ja: TEST

en: or
ja: または

[ctx: payment method type]
en: Account
ja: アカウント

[ctx: software environment]
en: Production
ja: 本番

[ctx: verb]
en: Review
ja: レビュー
