SkyVerge WooCommerce Plugin Framework 1.0.0 - en to sv translation catalogue (396 entries)

en: %1$s %2$s %3$s Approved
sv: %1$s %2$s %3$s godkänt

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s
sv: %1$s %2$s %3$s Godkänt: %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Approved: %4$s ending in %5$s
sv: %1$s %2$s %3$s Godkänt: %4$s slutar på %5$s

en: %1$s %2$s Pre-Order Release Payment Approved: %3$s ending in %4$s (expires %5$s)
sv: %1$s %2$s-betalning för förbeställning godkänd: %3$s slutar med %4$s (löper ut%5$s)

en: %1$s - A minimum of %2$s is required.
sv: %1$s – Minst %2$s krävs.

en: %1$s - Add Payment Method for %2$s
sv: %1$s – Lägg till betalsätt för %2$s

en: %1$s - Capture for Order %2$s
sv: %1$s – inläsning av beställning %2$s

en: %1$s - Order %2$s
sv: %1$s – beställning %2$s

en: %1$s - Pre-Order Release Payment for Order %2$s
sv: %1$s – betalning för förbeställning av beställning %2$s

en: %1$s - Refund for Order %2$s
sv: %1$s – återbetalning av beställning %2$s

en: %1$s - Subscription Renewal Order %2$s
sv: %1$s – beställning av prenumerationsförnyelse %2$s

en: %1$s Capture Failed: %2$s
sv: %1$s-inläsning misslyckades: %2$s

en: %1$s Capture of %2$s Approved
sv: %1$s-inläsning av %2$s godkänd

en: %1$s Check Transaction Approved: %2$s account ending in %3$s
sv: %1$s-checktransaktion godkänd: %2$s-konto slutar på %3$s

en: %1$s Payment Change Failed (%2$s)
sv: %1$s-betalningsändring misslyckades (%2$s)

en: %1$s Payment Failed (%2$s)
sv: %1$s-betalning misslyckades (%2$s)

en: %1$s Payment Method Saved: %2$s ending in %3$s (expires %4$s)
sv: %1$s-betalsätt sparat: %2$s slutar på %3$s (går ut %4$s)

en: %1$s Refund Failed: %2$s
sv: %1$s-återbetalning misslyckades: %2$s

en: %1$s Refund Failed: %2$s - %3$s
sv: %1$s-återbetalning misslyckades: %2$s – %3$s

en: %1$s Refund in the amount of %2$s approved.
sv: %1$s-återbetalning med beloppet %2$s godkänns.

en: %1$s Tokenization Request Failed: %2$s
sv: %1$s Tokeniseringsbegäran misslyckades: %2$s

en: %1$s Transaction Cancelled (%2$s)
sv: %1$s-transaktion avbruten (%2$s)

en: %1$s Transaction Held for Review (%2$s)
sv: %1$s-transaktion pausad för granskning (%2$s)

en: %1$s Void Failed: %2$s
sv: %1$s-annullering misslyckades: %2$s

en: %1$s Void Failed: %2$s - %3$s
sv: %1$s-annullering misslyckades: %2$s – %3$s

en: %1$s Void in the amount of %2$s approved.
sv: %1$s Annullering till beloppet %2$s har godkänts.

en: %1$s accepts payment in %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept %2$s to enable this gateway for checkout. | %1$s accepts payment in one of %2$s only. %3$sConfigure%4$s WooCommerce to accept one of %2$s to enable this gateway for checkout.
sv[0]: %1$s tar endast emot betalningar i %2$s. %3$sKonfigurera%4$s WooCommerce till att ta emot %2$s för att aktivera denna gateway för kassa.
sv[1]: %1$s tar endast emot betalningar i en av följande: %2$s. %3$sKonfigurera%4$s WooCommerce till att ta emot en av %2$s för att aktivera denna gateway för kassa.

en: %1$s and %2$s | %1$s, and %2$s
sv[0]: %1$s och %2$s
sv[1]: %1$s och %2$s

en: %1$s eCheck Payment Method Saved: %2$s account ending in %3$s
sv: %1$s-eCheck-betalsätt sparat: %2$s-konto slutar på %3$s

en: %1$s eCheck Pre-Order Release Payment Approved: %2$s ending in %3$s
sv: %1$s e-check-betalning för förbeställning godkänd: %2$s slutar med %3$s

en: %1$s ending in %2$s
sv: %1$s som slutar på %2$s

en: %1$s is inactive for pre-order transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Pre-Orders.
sv: %1$s är inaktivt för förbeställningstransaktioner. %2$sAktivera tokenisering%3$s för att aktivera %1$s för förbeställningar.

en: %1$s is inactive for subscription transactions. Please %2$senable tokenization%3$s to activate %1$s for Subscriptions.
sv: %1$s är inaktivt för prenumerationstransaktioner. %2$sAktivera tokenisering%3$s för att aktivera %1$s för prenumerationer.

en: %1$s is not yet compatible with the Cart block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
sv: %1$s är inte kompatibel än med blocket för Kundvagn. Vi rekommenderar att du %2$sföljer den här guiden%3$s för att återgå till %4$s%5$s-kortkoden%6$s.

en: %1$s is not yet compatible with the Checkout block. We recommend %2$sfollowing this guide%3$s to revert to the %4$s%5$s shortcode%6$s.
sv: %1$s är ännu inte kompatibel med blocket för Kassa. Vi rekommenderar att du %2$sföljer den här guiden%3$s för att återgå till %4$s%5$s-kortkoden%6$s.

en: %1$s or %2$s | %1$s, or %2$s
sv[0]: %1$s eller %2$s
sv[1]: %1$s eller %2$s

en: %1$s requires WooCommerce %2$s or newer
sv: %1$s kräver WooCommerce %2$s eller senare

en: %1$s requires the %2$s PHP extension to function. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extension. | %1$s requires the following PHP extensions to function: %2$s. Contact your host or server administrator to install and configure the missing extensions.
sv[0]: %1$s kräver %2$s-PHP-utökning för att fungera. Kontakta din värd eller serveradministratör för att installera och konfigurera den saknade utökningen.
sv[1]: %1$s kräver följande PHP-utökningar för att fungera: %2$s. Kontakta din värd eller serveradministratör för att installera och konfigurera de saknade utökningarna.

en: %1$s requires the %2$s PHP function to exist.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing function. | %1$s requires the following PHP functions to exist: %2$s.  Contact your host or server administrator to install and configure the missing functions.
sv[0]: %1$s kräver att %2$s-PHP-funktionen finns.  Kontakta din värd eller serveradministratör för att installera och konfigurera den saknade funktionen.
sv[1]: %1$s kräver följande PHP-funktioner för att existera: %2$s.  Kontakta din värd eller serveradministratör för att installera och konfigurera de saknade funktionerna.

en: %1$s: WooCommerce is not being forced over SSL; your customers' payment data may be at risk. %2$sVerify your site URLs here%3$s
sv: %1$s: WooCommerce tvingas inte över SSL; dina kunders betaluppgifter kan vara utsatta för risk. %2$sKontrollera din webbplats webbadresser här%3$s

en: %4$s%1$s Notice!%5$s Your store %2$scalculates taxes%3$s based on the billing address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share the customer billing address with your store before payment. These orders will have their taxes calculated based on the shipping address (or shop address, for orders with only virtual products).
sv: %4$s%1$s Obs!%5$s Din butik %2$sberäknar moms%3$s baserat på fakturaadressen, men delar %1$s %4$sinte%5$s kundens fakturaadress med din butik före betalning. De här beställningarna kommer att få momsen beräknad baserat på leveransadressen (eller butiksadressen när det gäller beställningar med enbart virtuella produkter).

en: %s &rsaquo; Setup
sv: %s &rsaquo; Konfiguration

en: %s Customer ID
sv: %s-kund-ID

en: %s Order completely refunded.
sv: %s-beställning helt återbetald.

en: %s Payment Failed
sv: %s-betalning misslyckades

en: %s Payment Method Saved
sv: %s-betalsätt sparat

en: %s Payment Tokens
sv: %s betalningstokens

en: %s Transaction Cancelled
sv: %s-transaktion avbruten

en: %s Transaction Held for Review
sv: %s-transaktion pausad för granskning

en: %s duplicate transaction received
sv: %s dubblettransaktion mottagen

en: %s is disabled.
sv: %s är inaktiverad.

en: %s is not configured
sv: %s är inte konfigurerad

en: %s is ready!
sv: %s är klar.

en: %s is required.
sv: %s är obligatoriskt.

en: %s or higher
sv: %seller senare

en: %s will soon require TLS 1.2 support to process transactions and your server environment may need to be updated. Please contact your hosting provider to confirm that your site can send and receive TLS 1.2 connections and request they make any necessary updates.
sv: %s kommer snart att kräva stöd för TLS 1.2 för att behandla transaktioner och din servermiljö kan behöva uppdateras. Kontakta din värdtjänstleverantör för att bekräfta att din webbplats kan skicka och ta emot TLS 1.2-anslutningar och begära att nödvändiga uppdateringar kan göras.

en: (Transaction ID %s)
sv: (Transaktions-ID %s)

en: (expires %s)
sv: (går ut %s)

en: -- Select an option --
sv: -- Välj ett alternativ --

en: A list of key/value pairs defining the display value of each setting option. The keys should match the options defined in the base setting for validation.
sv: En lista över nyckel-/värdepar som definierar visningsvärdet för respektive inställningsalternativ. Nycklarna ska matcha alternativen som definierats i grundinställningen för validering.

en: A list of valid options, used for validation before storing the value.
sv: En lista med giltiga alternativ, som används till validering innan värdet lagras.

en: Accepted Card Logos
sv: Loggor på godkända kort

en: Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s. | Accepts payment in %1$s only. %2$sConfigure%3$s WooCommerce to accept %1$s to enable %4$s.
sv[0]: Tar endast emot betalningar i %1$s. %2$sKonfigurera%3$s WooCommerce till att ta emot %1$s för att aktivera %4$s.
sv[1]: Tar endast emot betalningar i %1$s. %2$sKonfigurera%3$s WooCommerce till att ta emot %1$s för att aktivera %4$s.

en: Account Number
sv: Kontonummer

en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
sv: Kontonumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

en: Account Number is missing
sv: Kontonumret saknas

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Allow Apple Pay on
sv: Tillåt Apple Pay på

en: Allow customers to securely save their payment details for future checkout.
sv: Tillåt kunderna att på säkert sätt spara sina betalningsuppgifter för framtida köp.

en: Allow orders to be partially captured multiple times.
sv: Tillåt att beställningar läses in delvis flera gånger.

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment
sv: Ett fel inträffade. Försök igen eller pröva ett annat betalsätt

en: An error occurred, please try again or try an alternate form of payment.
sv: Ett fel inträffade. Försök igen eller pröva ett annat betalsätt.

en: An error occurred. Please try again.
sv: Ett fel uppstod. Försök igen.

en: Apple Merchant ID
sv: Apple handlar-ID

[ctx: Apple Pay]
en: Buy with
sv: Köp med

en: Apple Pay payment authorized.
sv: Apple Pay-betalning auktoriserad.

en: Apple Pay payment failed. %s
sv: Apple Pay-betalning misslyckades. %s

en: Are you having a great experience with %1$s so far? Please consider %2$sleaving a review%3$s! If things aren't going quite as expected, we're happy to help -- please %4$sreach out to our support team%5$s.
sv: Har du bra erfarenheter av %1$s hittills? Du får mer än gärna %2$sskriva en recension%3$s! Om allt inte går som det ska står vi gärna till tjänst – %4$skontakta vårt supportteam%5$s.

en: Are you sure you want to delete this payment method?
sv: Är du säker på att du vill radera den här betalningsmetoden?

en: Are you sure you want to remove this token?
sv: Vill du ta bort detta token?

en: As a result, %s no longer supports this version and you should upgrade PHP as soon as possible.
sv: Detta innebär att %s inte längre stöder den här versionen och att du bör uppgradera PHP så snart som möjligt.

en: Authorization only transaction
sv: Endast auktoriseringstransaktion

[ctx: Authorized transaction for order payment]
en: Authorization total
sv: Auktorisering totalt

en: Automatically capture orders when they are changed to %s.
sv: Läs automatiskt in ordrar när de ändras till %s

en: Background Processing Test
sv: Test av bakgrundshantering

en: Bank Account
sv: Bankkonto

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
sv: Kontonumret är ogiltigt (måste bestå av mellan 5 och 17 siffror)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is invalid (only digits are allowed)
sv: Kontonumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

[ctx: Bank account]
en: Account Number is missing
sv: Kontonumret saknas

[ctx: Bank account]
en: Account number is invalid (must be between 5 and 17 digits)
sv: Kontonumret är ogiltigt (måste bestå av mellan 5 och 17 siffror)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (must be 9 digits)
sv: Routingnumret är ogiltigt (måste bestå av 9 siffror)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
sv: Routingnumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

[ctx: Bank account]
en: Routing Number is missing
sv: Routingnumret saknas

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is invalid (only digits are allowed)
sv: Checknumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

[ctx: Bank check (noun)]
en: Check Number is missing
sv: Checknummer saknas

[ctx: Bank check (noun)]
en: Sample Check
sv: Provcheck

en: Both
sv: Båda

en: Button Style
sv: Knappstil

[ctx: Button label]
en: Edit the Cart Page
sv: Redigera kundvagnssidan

[ctx: Button label]
en: Edit the Checkout Page
sv: Redigera kassasidan

[ctx: Button style]
en: Black
sv: Svart

[ctx: Button style]
en: White
sv: Vit

[ctx: Button style]
en: White with outline
sv: Vit med kontur

en: By submitting your payment, you agree to our %1$sterms and conditions%2$s.
sv: Genom att skicka din betalning godkänner du våra %1$svillkor%2$s.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Order
sv: Avbryt beställning

en: Capture %s
sv: Läs in %s

[ctx: Capture (without charge) amount for order payment]
en: Capture amount
sv: Läs in belopp

en: Capture Charge
sv: Läs in priset

en: Capture Paid Orders
sv: Läs in betalda ordrar

[ctx: Captured transaction (without charge) for order payment]
en: Amount already captured
sv: Belopp redan inläst

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Card Security Code
sv: Kortsäkerhetskod

en: Card Security Code (CSC)
sv: Kortsäkerhetskod (CSC)

en: Card Type
sv: Typ av kort

en: Card expiration date is invalid
sv: Kortets utgångsdatum är ogiltigt

en: Card number is invalid
sv: Kortnumret är ogiltigt

en: Card number is invalid (only digits allowed)
sv: Kortnumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

en: Card number is invalid (wrong length)
sv: Kortnumret är ogiltigt (fel längd)

en: Card number is missing
sv: Kortnumret saknas

en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
sv: Kortsäkerhetskoden är ogiltig (måste bestå av 3 eller 4 siffror)

en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
sv: Kortsäkerhetskoden är ogiltig (endast siffror tillåts)

en: Card security code is missing
sv: Kortsäkerhetskoden saknas

en: Cart
sv: Varukorg

en: Certificate Path
sv: Certifikatsökväg

en: Charge Virtual-Only Orders
sv: Debitera ordrar som bara är virtuella

en: Check number %s
sv: Checknummer %s

en: Check to enable detailed decline messages to the customer during checkout when possible, rather than a generic decline message.
sv: Markera för att aktivera detaljerade meddelanden om nekad betalning för kunder i kassan, när så är möjligt, istället för ett allmänt meddelande.

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Checking Account
sv: Checkkonto

en: Checkout
sv: Kassa

en: Comment (optional):
sv: Kommentar (valfritt):

en: Configure
sv: Konfigurera

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first payment]
en: You successfully processed a payment!
sv: Du har hanterat en betalning.

[ctx: Congratulatory message displayed to the merchant when they process their first refund]
en: You successfully processed a refund!
sv: Du har hanterat en återbetalning.

en: Connection Settings
sv: Anslutningsinställningar

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue to Payment
sv: Fortsätt till betalning

en: Could not connect. Please ask your hosting company to ensure your server has loopback connections enabled.
sv: Kunde inte ansluta. Be ditt webbhotell att säkerställa att din server har anslutningar för loopback aktiverade.

en: Could not find order %s
sv: Det gick inte att hitta beställningen %s

en: Could not update setting: %s
sv: Det gick inte att uppdatera inställning: %s

en: Credit / Debit Card
sv: Kredit-/debetkort

en: Credit Card
sv: Kreditkort

[ctx: Credit card transaction type]
en: Authorization
sv: Auktorisering

[ctx: Credit or debit card]
en: Card expiration date is invalid
sv: Kortets utgångsdatum är ogiltigt

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid
sv: Kortnumret är ogiltigt

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (only digits allowed)
sv: Kortnumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is invalid (wrong length)
sv: Kortnumret är ogiltigt (fel längd)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card number is missing
sv: Kortnumret saknas

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (must be 3 or 4 digits)
sv: Kortsäkerhetskoden är ogiltig (måste bestå av 3 eller 4 siffror)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is invalid (only digits are allowed)
sv: Kortsäkerhetskoden är ogiltig (endast siffror tillåts)

[ctx: Credit or debit card]
en: Card security code is missing
sv: Kortsäkerhetskoden saknas

[ctx: Credit or debit card]
en: Insufficient funds in account, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Det saknas medel på kontot, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card expiration date and try again.
sv: Ange kortets utgångsdatum och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please enter your card number and try again.
sv: Ange ditt kortnummer och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: Please select the card type and try again.
sv: Välj korttyp och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: That card type is not accepted, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Den typen av kort godkänns inte, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration month is invalid, please re-enter and try again.
sv: Kortets utgångsmånad är ogiltig, skriv in den på nytt och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card expiration year is invalid, please re-enter and try again.
sv: Kortets utgångsår är ogiltigt, skriv in det på nytt och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card is inactivate or not authorized for card-not-present transactions, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Kortet är inaktivt eller inte auktoriserat för icke-fysiska korttransaktioner, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card number is invalid, please re-enter and try again.
sv: Kortnumret är ogiltigt, skriv in det på nytt och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: The card type is invalid or does not correlate with the credit card number. Please try again or use an alternate card or other form of payment.
sv: Typen av kort är ogiltigt eller stämmer inte med kreditkortsnumret. Försök igen eller använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: The credit limit for the card has been reached, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Kreditgränsen för kortet har uppnåtts, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided address does not match the billing address for cardholder. Please verify the address and try again.
sv: Den angivna adressen stämmer inte med kortinnehavarens fakturaadress. Kontrollera adressen och försök igen.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card is expired, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Det angivna kortet har gått ut, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card]
en: The provided card was declined, please use an alternate card or other form of payment.
sv: Det angivna kortet nekas, använd ett annat kort eller annat betalsätt.

[ctx: Credit or debit card (whole date issue)]
en: The card expiration date is invalid, please re-enter and try again.
sv: Kortets utgångsdatum är ogiltigt, skriv in det på nytt och försök igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: Please enter your card verification number and try again.
sv: Ange ditt kortverifieringsnummer och försök igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number does not match. Please re-enter and try again.
sv: Kortverifieringsnumret stämmer inte. Ange det på nytt och försök igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: The card verification number is invalid, please try again.
sv: Kortverifieringsnumret är ogiltigt, försök igen.

[ctx: Credit or debit card CSC/CVC/CVV]
en: This order is being placed on hold for review due to an incorrect card verification number. You may contact the store to complete the transaction.
sv: Den här beställningen är pausad för granskning på grund av felaktigt kortverifieringsnummer. Du kan kontakta butiken för att slutföra transaktionen.

en: Customer ID
sv: Kund-ID

en: Debug Mode
sv: Felsökningsläge

en: Default
sv: Standard

en: Default?
sv: Standard?

en: Description
sv: Beskrivning

en: Detailed Decline Messages
sv: Detaljerade meddelanden om nekad betalning

en: Details
sv: Uppgifter

en: Disabled because the other gateway is using these settings
sv: Inaktiverad på grund av att den andra gatewayen använder dessa inställningar

en: Discount
sv: Rabatt

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Display at Checkout
sv: Visa i kassan

en: Display at Checkout & Log
sv: Visa i kassan och i logg

en: Display the Card Security Code (CSC) field on checkout
sv: Visa fältet för kortsäkerhetskod (CSC) i kassan

en: Display the Card Security Code field when paying with a saved card
sv: Visa fältet för kortsäkerhetskoden när du betalar med ett sparat kort

en: Displays whether or not debug logging is enabled for this gateway.
sv: Visar om felsökningsloggning är aktiverad för denna gateway eller inte.

en: Displays whether or not tokenization is enabled for this gateway.
sv: Visar om tokenisering är aktiverad för denna gateway eller inte.

en: Docs
sv: Dokumentation

en: Driver's license number is invalid
sv: Körkortsnumret är ogiltigt

en: Driver's license number is missing
sv: Körkortsnumret saknas

en: Edit
sv: Redigera

en: Enable / Disable
sv: Aktivera/inaktivera

en: Enable Partial Capture
sv: Aktivera delvis inläsning

en: Enable this gateway
sv: Aktivera denna gateway

en: Enable to test Apple Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
sv: Aktivera för att testa Apple Pay-funktioner på dina webbplatser utan att hantera verkliga betalningar.

en: Enable to test Google Pay functionality throughout your sites without processing real payments.
sv: Aktivera för att testa Google Pay-funktioner på dina webbplatser utan att hantera verkliga betalningar.

en: Environment
sv: Miljö

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
sv: Fel %d: Det går inte att skapa ordern. Försök igen.

en: Expiration (MM/YY)
sv: Går ut (MM/ÅÅ)

en: Expiry Date
sv: Utgångsdatum

en: Fees
sv: Avgifter

[ctx: For countries without states, "state" can be replaced with "place of issue".]
en: Driver's license state is missing
sv: Utfärdandeort för körkort saknas

en: For reference, your current web root path is: %s
sv: Din aktuella webbrotsökväg är: %s

[ctx: For the merchant to accept Apple Pay payments]
en: Accept Apple Pay
sv: Ta emot Apple Pay

[ctx: For the merchant to accept Google Pay payments]
en: Accept Google Pay
sv: Acceptera Google Pay

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Awesome!
sv: Superduper!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Congratulations!
sv: Grattis!

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Cowabunga!
sv: Cowabunga

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Fantastic!
sv: Fantastiskt

[ctx: Generic congratulatory exclamation at the start of a milestone message]
en: Hot dog!
sv: Bra jobbat!

en: Google Pay payment authorized.
sv: Google Pay-betalning auktoriserad.

en: Google Pay payment failed. %s
sv: Google Pay-betalning misslyckades. %s

en: Heads up! %1$s is currently configured to log transaction data for debugging purposes. If you are not experiencing any problems with payment processing, we recommend %2$sturning off Debug Mode%3$s
sv: Obs! %1$s är för närvarande konfigurerat till att logga transaktionsdata i felsökningssyfte. Om du inte upplever problem med betalningsbehandling rekommenderar vi %2$satt du stänger av felsökningsläge%3$s

en: Heads up! %1$s is not fully configured and cannot accept payments. Please %2$sreview the documentation%3$s and configure the %4$sgateway settings%5$s.
sv: Obs! %1$s är inte färdigkonfigurerat och kan inte ta emot betalningar. %2$sGranska dokumentationen%3$s och konfigurera %4$sgateway-inställningarna%5$s.

en: Heads up! Apple Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
sv: Kommer snart! Apple Pay för %1$s kräver WooCommerce version 3.2 eller senare. %2$sUppdatera WooCommerce%3$s.

en: Heads up! Google Pay for %1$s requires WooCommerce version 3.2 or greater. Please %2$supdate WooCommerce%3$s.
sv: Kommer snart! Google Pay för %1$s kräver WooCommerce version 3.2 eller senare. %2$sUppdatera WooCommerce%3$s.

en: Hey there! We've noticed that your server is running %1$san outdated version of PHP%2$s, which is the programming language that WooCommerce and its extensions are built on.
sv: Hej! Vi har sett att din server kör %1$sen föråldrad version av PHP%2$s, som är det programmeringsspråk som WooCommerce och dess utökningar är byggda på.

en: If the order contains exclusively virtual items, enable this to immediately charge, rather than authorize, the transaction.
sv: Om ordern enbart innehåller virtuella artiklar, kan du aktivera det här för att debitera direkt istället för att först auktorisera transaktionen.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Invalid token data
sv: Ogiltiga tokendata

en: Job data key "%s" is not an array
sv: Jobbdatanyckel ”%s” är inte en array

en: Job data key "%s" not set
sv: Jobbdatanyckel ”%s” inte angiven

[ctx: Last four digits of a payment method]
en: Last Four
sv: Sista fyra

en: Learn more about customizing the plugin
sv: Lära dig mer om anpassning av tillägget

en: Leave a Review
sv: Skriv en recension

en: MM / YY
sv: MM/ÅÅ

en: Manage Payment Methods
sv: Hantera betalsätt

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Next step
sv: Nästa steg

en: Nice! New payment method added.
sv: Toppen! Nytt betalsätt tillagt.

en: Nice! New payment method added: %1$s account ending in %2$s
sv: Toppen! Nytt betalsätt tillagt: %1$s-konto slutar på %2$s

en: Nice! New payment method added: %1$s ending in %2$s (expires %3$s)
sv: Toppen! Nytt betalsätt tillagt: %1$s slutar på %2$s (går ut %3$s)

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No saved payment tokens
sv: Inga sparade betalningstokens

en: Not right now
sv: Inte just nu

[ctx: Noun: payment gateway used to process a transaction]
en: Processing Gateway
sv: Behandlingsgateway

en: Off
sv: Av

en: Oops! An error occurred, please try again.
sv: Oj! Ett fel inträffade; försök igen senare.

en: Oops, adding your new payment method failed: %s
sv: Hoppsan, det gick inte att lägga till ditt nya betalsätt: %s

en: Oops, there was an error updating your payment method. Please try again.
sv: Hoppsan. Något gick fel när ditt betalsätt uppdaterades. Försök igen.

en: Oops, you cannot partially void this order. Please use the full order amount.
sv: Hoppsan, det går inte att annullera beställningen delvis. Använd hela beställningssumman.

en: Oops, you took too long, please try again.
sv: Hoppsan, det tog för lång tid, försök igen.

en: Optional default value for the setting.
sv: Standardvärde för inställningen, valfritt.

en: Order %s is already paid for.
sv: Beställning %s är redan betald.

en: Order cannot be captured
sv: Beställning kan inte läsas in

en: Pay Now
sv: Betala nu

en: Pay securely using your checking account.
sv: Betala säkert med ditt checkkonto.

en: Pay securely using your credit card.
sv: Betala säkert med ditt kreditkort.

en: Payment Info
sv: Betalningsinformation

en: Payment Token
sv: Betalningstoken

en: Payment error, please try another payment method or contact us to complete your transaction.
sv: Betalningsfel, prova ett annat betalsätt eller kontakta oss för att slutföra transaktionen.

en: Payment method address could not be updated. %s
sv: Adress för betalsätt kunde inte uppdateras. %s

en: Payment method description that the customer will see during checkout.
sv: Beskrivning av betalsätt som kunden ser i kassan.

en: Payment method title that the customer will see during checkout.
sv: Namn på betalsättet som kunden ser i kassan.

en: Payment token missing/invalid.
sv: Betalningstoken saknas/är ogiltig.

[ctx: Payment transaction capture]
en: Are you sure you wish to process this capture? The action cannot be undone.
sv: Vill du behandla den här inläsningen? Det går inte att ångra den här åtgärden.

[ctx: Payment transaction capture failed error message]
en: Something went wrong, and the capture could not be completed. Please try again.
sv: Något gick fel och det gick inte att slutföra inläsningen. Försök igen.

en: Place order
sv: Gör beställning

en: Please %1$supdate WooCommerce%2$s
sv: %1$sUppdatera WooCommerce%2$s

en: Please contact your hosting provider or server administrator to configure these settings.
sv: Kontakta din värdtjänstleverantör eller serveradministratör för att konfigurera dessa inställningar.

en: Pre-Order Release Payment Failed: %s
sv: Betalning för förbeställning misslyckades: %s

en: Pre-Order Tokenization attempt failed (%s)
sv: Tokeniseringsförsök av förbeställning misslyckades (%s)

en: Ready!
sv: Redo!

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Remaining order total
sv: Återstående beställning totalt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Removed payment token "%d"
sv: Tog bort betalningstoken ”%d”

en: Return to the WordPress Dashboard
sv: Återgå till WordPress adminpanel

en: Review Your Settings
sv: Granska dina inställningar

en: Routing Number
sv: Clearingnummer

en: Routing Number is invalid (only digits are allowed)
sv: Routingnumret är ogiltigt (endast siffror tillåts)

en: Routing Number is missing
sv: Routingnumret saknas

en: Routing number is invalid (must be 9 digits)
sv: Routingnumret är ogiltigt (måste bestå av 9 siffror)

en: Run Test
sv: Kör test

en: Save
sv: Spara

en: Save to Log
sv: Spara i loggen

en: Saved Card Security Code
sv: Sparad kortsäkerhetskod

en: Savings
sv: Sparat belopp

en: Savings Account
sv: Sparkonto

en: Securely Save to Account
sv: Spara säkert på kontot

en: See more setup options
sv: Se fler konfigurationsalternativ

en: Select how transactions should be processed. Charge submits all transactions for settlement, Authorization simply authorizes the order total for capture later.
sv: Välj hur transaktioner ska behandlas. Debitera skickar alla transaktioner för avräkning. Auktorisering auktoriserar helt enkelt orderbeloppet för senare inläsning.

en: Select the gateway environment to use for transactions.
sv: Välj den gatewaymiljö som ska användas för transaktioner.

en: Set as %1$s - %2$s is required.
sv: Ange som %1$s – %2$s är obligatoriskt.

en: Setting %s does not exist
sv: Inställningen %s finns inte.

[ctx: Setting title for a multi-select list dropdown of display locations]
en: Allow Google Pay on
sv: Tillåt Google Pay på

en: Setup
sv: Inställning

en: Share connection settings
sv: Dela anslutningsinställningar

en: Shipping
sv: Leverans

en: Show Detailed Error Messages and API requests/responses on the checkout page and/or save them to the %1$sdebug log%2$s
sv: Visa detaljerade felmeddelanden och API-förfrågningar/svar på kassasidan och/eller spara dem i %1$sfelsökningsloggen%2$s

en: Show on Checkout Page
sv: Visa på kassasidan

en: Single products
sv: Enskilda produkter

en: Skip this step
sv: Hoppa över det här steget

en: Sorry, you cannot edit this resource.
sv: Tyvärr, du kan inte redigera den här resursen.

en: Sorry, you cannot list resources.
sv: Tyvärr, du kan inte lista resurser.

en: Status code %1$s: %2$s
sv: Statuskod %1$s: %2$s

en: Status code: %s
sv: Statuskod: %s

en: Status message: %s
sv: Statusmeddelande: %s

en: Subscription Renewal: payment token is missing/invalid.
sv: Prenumerationsförnyelse: betalningstoken saknas/är ogiltig.

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: Subtotal
sv: Deltotal

en: Success! You should be able to process background jobs.
sv: Klart! Du bör kunna hantera bakgrundsjobb.

en: TEST MODE ENABLED
sv: TESTLÄGE AKTIVERAT

en: Taxes
sv: Moms

en: Test Mode
sv: Testläge

en: Thank you for your order, please click the button below to pay.
sv: Tack för din beställning, klicka på knappen nedan för att betala.

en: Thank you for your order.
sv: Tack för din beställning.

en: Thank you for your order. We are now redirecting you to complete payment.
sv: Tack för din beställning. Vi dirigerar nu om dig så att du kan slutföra betalningen.

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to %2$sread the documentation%3$s :)
sv: Tack för att du installerar %1$s! För att komma igång kan du ta en minut eller två och läsa %2$sdokumentationen%3$s :)

en: Thanks for installing %1$s! To get started, take a minute to complete these %2$squick and easy setup steps%3$s :)
sv: Tack för att du installerar %1$s! För att komma igång kan du ta en minut eller två och slutföra de här %2$ssnabba och enkla konfigurationsstegen%3$s :)

en: The PHP version that is currently used for your site is no longer maintained, nor %1$sreceives security updates%2$s; newer versions are faster and more secure.
sv: Den PHP-version som används till din webbplats underhålls inte längre, och får inte heller längre %1$ssäkerhetsuppdateringar%2$s. Det finns senare versioner som är snabbare och säkrare.

en: The bank account number is invalid, please re-enter and try again.
sv: Bankkontonumret är ogiltigt, skriv in det på nytt och försök igen.

en: The bank routing number is invalid, please re-enter and try again.
sv: Bankroutingnumret är ogiltigt, skriv in det på nytt och försök igen.

en: The description of the control. Inherits the setting's description.
sv: Beskrivning av kontroll. Ärver inställningens beskrivning.

en: The description of the setting. It may or may not be used for display.
sv: Beskrivning av inställning. Det kan komma att visas, eller inte.

en: The following plugin is disabled because it is out of date and incompatible with newer plugins on your site: | The following plugins are disabled because they are out of date and incompatible with newer plugins on your site:
sv[0]: Följande tillägg är inaktiverat eftersom det har löpt ut, och därför är inkompatibelt med nyare tillägg på din webbplats:
sv[1]: Följande tillägg är inaktiverade eftersom de har löpt ut, och därför är inkompatibla med nyare tillägg på din webbplats:

en: The following plugin is inactive because it requires a newer version of WooCommerce:
sv: Följande tillägg är inaktivt eftersom det kräver en nyare version av WooCommerce:

en: The following plugins are inactive because they require a newer version of WooCommerce:
sv: Följande tillägg är inaktiva eftersom de kräver en nyare version av WooCommerce:

en: The full system path to your certificate file from Apple. For security reasons you should store this outside of your web root.
sv: Hela systemvägen till din certifikatfil från Apple. Av säkerhetsskäl bör du förvara den här utanför din webbrot.

en: The gateway customer ID for the user. Only edit this if necessary.
sv: Gatewayens kund-ID för användaren. Redigera bara detta om det behövs.

en: The name of the control. Inherits the setting's name.
sv: Namn på kontroll. Ärver inställningens namn.

en: The name of the setting.
sv: Namn på inställning.

en: The transaction environment for this gateway.
sv: Transaktionsmiljön för denna gateway.

en: The type of the control.
sv: Typ av kontroll.

en: The type of the setting.
sv: Typ av inställning.

en: The value of the setting.
sv: Värde för inställning.

en: There was a problem processing your order and it is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
sv: Ett problem uppstod när din beställning bearbetades, och den är pausad för granskning. Kontakta oss för att slutföra transaktionen.

en: There was an error with your request, please try again.
sv: Det uppstod ett fel med din begäran, försök igen.

en: These are the card logos that are displayed to customers as accepted during checkout.
sv: De här kortloggorna visas som godkända för kunderna i kassan.

en: This charge can no longer be captured.
sv: Den här debiteringen kan inte längre läsas in.

en: This charge cannot be captured.
sv: Den här debiteringen kan inte läsas in.

en: This charge has been fully captured.
sv: Den här debiteringen har lästs in helt.

en: This is found in your %1$sApple developer account%2$s
sv: Det hittar du i ditt %1$sApple-utvecklarkonto%2$s

en: This order is being placed on hold for review. Please contact us to complete the transaction.
sv: Den här beställningen pausas för granskning. Kontakta oss för att slutföra transaktionen.

en: This quick setup wizard will help you configure the basic settings and get you started.
sv: Den här snabba installationsguiden hjälper dig att konfigurera grundinställningarna och komma igång.

en: This section contains configuration settings for this gateway.
sv: Det här avsnittet innehåller konfigurationsinställningar för denna gateway.

en: This setting %1$sdoes not%2$s change which card types the gateway will accept. Accepted cards are configured from your payment processor account.
sv: Den här inställningen ändrar %1$sinte%2$s vilka korttyper gatewayen godkänner. Godkända kort konfigureras från ditt behandlingskonto för betalning.

en: This tool will test whether your server is capable of processing background jobs.
sv: Det här verktyget kommer att testa om din server kan hantera bakgrundsjobb.

en: Title
sv: Rubrik

en: To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugin, or %7$sdeactivate the following%8$s: | To resolve this, please %1$supdate%2$s (recommended) %3$sor%4$s %5$sdeactivate%6$s the above plugins, or %7$sdeactivate the following%8$s:
sv[0]: För att lösa det här ber vi dig %1$suppdatera%2$s (rekommenderas) %3$seller%4$s %5$sinaktivera%6$s ovanstående tillägg, eller %7$sinaktivera följande%8$s:
sv[1]: För att lösa det här ber vi dig %1$suppdatera%2$s (rekommenderas) %3$seller%4$s %5$sinaktivera%6$s ovanstående tillägg, eller %7$sinaktivera följande%8$s:

en: Token ID
sv: Token-ID

en: Tokenization
sv: Tokenisering

en: Tokenization Enabled
sv: Tokenisering aktiverad

en: Tokenization Request Failed: %s
sv: Tokeniseringsbegäran misslyckades: %s

en: Tokenization failed. %s
sv: Tokenisering misslyckades. %s

en: Transaction ID %s
sv: Transaktions-ID %s

en: Transaction Type
sv: Transaktionstyp

en: Transaction authorization has expired
sv: Transaktionsauktorisering har gått ut

en: Transaction cannot be captured
sv: Transaktion kan inte läsas in

en: Transaction has already been fully captured
sv: Transaktionen har redan lästs in helt

en: Type
sv: Typ

en: Unique identifier of the setting.
sv: Unik ID-sträng för inställningen.

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Use a new bank account
sv: Använd ett nytt bankkonto

en: Use a new card
sv: Använd ett nytt kort

en: Use connection/authentication settings from other gateway
sv: Använd inställningar för anslutning/auktorisering från annan gateway

en: Via %1$s ending in %2$s
sv: Via %1$s som slutar på %2$s

en: View the Docs
sv: Visa dokumentationen

en: We cannot process your order with the payment information that you provided. Please use a different payment account or an alternate payment method.
sv: Vi kan inte behandla din order med betalningsuppgifterna du gav oss. Använd ett annat betalningskonto eller ett annat betalsätt.

en: Welcome to %s!
sv: Välkommen till %s.

en: Where do I find this?
sv: Var hittar jag den?

en: Whether the setting stores an array of values or a single value.
sv: Om en inställning lagrar en array av värden eller ett enskilt värde.

en: You can also:
sv: Du kan också:

en: You cannot clone instances of %s.
sv: Du kan inte klona instanser av %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
sv: Du kan inte deserialisera instanser av %s.

en: You do not have any saved payment methods.
sv: Du har inga sparade betalsätt.

en: You must enable tokenization for this gateway in order to support automatic renewal payments with the WooCommerce Subscriptions extension.
sv: Du måste aktivera tokenisering för denna gateway för att ha stöd för betalningar för automatisk förnyelse med utökningen för WooCommerce-prenumerationer.

en: Your %1$sMerchant Identity Certificate%2$s cannot be found. Please check your path configuration.
sv: Det går inte att hitta ditt %1$shandlaridentitetscertifikat%2$s. Kontrollera konfigurationssökvägen.

en: Your hosting provider can do this for you. %1$sHere are some resources to help you upgrade%2$s and to explain PHP versions further.
sv: Ditt webbhotell kan göra det åt dig. %1$sHär är några resurser som kan hjälpa dig att uppgradera%2$s och som förklarar PHP-versionerna närmare.

en: Your order has been received and is being reviewed. Thank you for your business.
sv: Din beställning har tagits emot och håller på att granskas. Tack för att du gör affärer med oss.

en: Your site must be served over HTTPS with a valid SSL certificate.
sv: Din webbplats måste ha stöd för HTTPS och ha giltigt SSL-certifikat.

en: Your store %1$scalculates taxes%2$s based on the shipping address, but %1$s %4$sdoes not%5$s share customer shipping information with your store for orders with only virtual products. These orders will have their taxes calculated based on the shop address instead.
sv: Din butik %1$sberäknar moms%2$s baserat på leveransadressen, men delar %1$s %4$sinte%5$s kundens leveransinformation med din butik för beställningar med enbart virtuella produkter. De beställningarna får istället sin moms beräknad på butiksadressen.

en: a paid status
sv: en betald status

[ctx: account type]
en: Checking
sv: Kontrollerar

[ctx: account type]
en: Savings
sv: Sparat belopp

[ctx: coordinating conjunction for a list of items: a, b, and c]
en: and
sv: och

[ctx: coordinating conjunction for a list of order statuses: on-hold, processing, or completed]
en: or
sv: eller

[ctx: credit card transaction type]
en: Authorization
sv: Auktorisering

[ctx: credit card type]
en: Discover
sv: Upptäck

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
sv: Inläsning misslyckades

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
sv: Läser in fler resultat&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
sv: Inga träffar hittades

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
sv: Ta bort %qty% tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
sv: Ta bort ett tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
sv: Ange minst %qty% tecken

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
sv: Ange minst ett tecken

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
sv: Söker&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
sv: Du kan bara välja %qty% objekt

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
sv: Du kan bara välja ett objekt

[ctx: noun, credit card transaction type]
en: Charge
sv: Debitera

en: or
sv: eller

[ctx: payment method type]
en: Account
sv: Konto

[ctx: software environment]
en: Production
sv: Produktion

[ctx: verb]
en: Review
sv: Recension
